Ben Kimim?

Uzm. Dr. Murat Konakçı

Anesteziyoloji ve ReAnimasyon Uzmanı

Murat Konakçı

Pipo Ustası (Pipe Maker)

Profesyonel Mesleki Biyografim

1966 yılının ağustos ayının 27. günü Aydın da doğdum. Ege’liyim yani. Baba tarafım suyun diğer yanından Selnikten göçme, anne tarafım ise tam tersi istikametten kafkaslardan gelen Çerkes bir aile. Ben de bildiğiniz melezim işte. Ama Türküm ve bundan onur duyan Türklerden.

Çocukluğum ve gençliğimin ilk yarısı Aydın’da geçti, orada büyüdüm, Cumhuriyet İlkokulunda okudum. Gururla söyleyeyim Sevil Öner Öğretmenin öğrencilerindenim. İlkokulda eti senin kemiği benim tarzda eğitim aldım. Sonrasında Gazipaşa Ortaokuluna gittim oradan da tabiki Aydın Lisesi’ne. Çoğuyla ilkokuldan başlayıp bir kısmının orta okuldan aramıza katıldığı arkadaşlarımla beraber lise 6 FEC C sınıfından hep birlikte firesiz ve hepimiz üniversiteyi kazanarak mezun olduk.

Yolum Aydınlı’ların genel eğilimin aksine Ankara’ya düştü. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanarak 1983 yılında GAZİ TIP’lı oldum. İlk yıllarda tıp dışı işlere merakım tıpdan fazla olması ve öğrenme aşkım nedeniyle, okula olan bağlılığım; daha da önemlisi hayatımın aşkını beklemem nedeniyle 1992 yılında Tıp doktoru olarak fakülteden mezun oldum.

Mezuniyet sonrası mecburi hizmetime Uşak 4 nolu sağlık ocağında 12 Nisan 1993 de başladım. Çok sevdiğim Uşakta sırasıyla Acil danışma hekimi, Uşak devlet hastanesi acil servis hekimi ve Diyaliz merkezinde pratisyen hekim olarak çalıştım. Sevgili Derya abim ve dönemin Uşak devlet hastanesini uzman hekimlerinin destek ve katkısıyla Anestezi ihtisasını kazanarak İstanbul macerasına yelken açtım.

İstanbul Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma hastanesinde 15/12/1994-30/5/1999 tarileri arasında Anestezi ve Reanimasyon Kliniğinde asistanlık yaparak uzmanlığımı aldım. Bu arada bitirmeme yakın 1998 sonu 1999 başında Amerika’ya giderek Mephis Methodist Hopital comharensive pain klinik te çalışarak ağrı tanı ve invaziv tedavi yöntemlerini öğrendim.

Uzmanlık sonrası ilk çalışma yerim o zamanki adıyla PTT eğitim ve araştırma hastanesi şimdiki adıyla FSM eğitim ve araştırma hastanesi anestezi kliniği idi. Orada birçok dost ve deneyim kazandıktan sonra, özel tababete atılma kararı aldım. Zaten Acıbadem Kozyatağı hastanesinde yarı zamanlı olarak özel tababetle tanışmıştım.
1/6/2008 den bu yana BAU Tıp fakültesi Medicalpark Göztepe hastanesinde Anestezi ve Reanimasyon uzmanı, Anestezi klinik sorumlusu ve ameliyathane koordinatörü olarak çalışıyorum.

Tıbbi İlgi alanlarım ilginizi çekermi bilmiyorum ama; Nöroanestezi (Beyin cerrahisi) ve regionel(Bölgesel) anestezi benim spesifik ilgi alanlarım. Ayrıca bunların uzantısı olarak kronik ağrılı hastalarla da ağrı tedavisi ile uğraşıyorum. Yine santral kateter PİCC line ve port kateter gibi büyük ve kalıcı damar yolu açma konusunda azımsanmayacak deneyimim var.

Okulu uzatarak beklediğim sevgili eşim Yaprak’la evliyim, Yağmur Duru ve Rüzgar Doruk isimli iki çocuğun şanslı babasıyım.

Sanatsal İlgi Alanım

PİPO SANATKARLIĞI

Orta okul yıllarında, bilmem hatırlar mısınız el işleri dersleri vardı. İşte o yıllarda ahşap işleri derslerinde ekmek tahtası yaparak tanıştım ağacın güzelliği ile. Bende nasıl bir yer edindiyse o zamandan bu zamana ağaç ve ahşapla uğraşmak her zaman mutlu etti beni.
Çocukluğumda sevgili Doğan YÖRÜK amcamın pipolarını doldurarak tanıştım pipoyla, 8-9 yaşlarındaydım. Nasıl bir hevesle dolduruyorsam pipoları Doğan amcam bana bir söz verdi; sıpacığım ilerde büyüdüğünde ilk piponu ben hediye edeceğim dedi. yıllar sonra tıp fakültesini kazanıp ilk pipomu istediğimde en sevdiği Dr Grabow piposunu ve yanında bonus Falkon marka pipoyla birlikte biraz hüzünlü olarak hediye etti. Ben de pipoya başladım ancak TPT ile ağzım yandığı için ilk pipo maceram çok da uzun sürmedi. Tütün ve pipoya büyük bir S verdim.

Askerlik için gittiğim Eskişehir’de pipo sanatçıları Saim usta ve Ertuğrul ustayla tanıştım. Hevesle 6 tane lüle taşı pipo edindim. Gel zaman git zaman 2000 yılından bu yana birçok farklı ülkeden 70 e yakın pipo aldım ve koleksiyonumu geliştirdim.
Pipo severler hemen gülümseyecektir bu koleksiyonu edinirken giderek artan bütçeler harcadım.

Sevgili kuzenim Prof Dr Yavuz Başterzi’ nin İstanbul’la taşınması ile Türk pipo klübü, hand made pipo ustaları ve eserleri ile internetten tanıştım. Hemen telefona sarılıp büyük bir heyecanla Birol Salman ustayı aradım hand made pipo siparişi vermek için. Ama kolay olmuyormuş öyle hemen sipariş vermek. Birol ustam zarifçe pipo yapmak için vaktinin olmadığını söyledi.

Ben de acaba dedim. Yapabilir miyim?….

Sevgili Harun Şahin kardeşimden ilk briar kökümü ve hazır ağızlığımı alıp, evde matkap törpü eğe işe başladım ve ilk ekmek tahtası kıvamındaki pipomu yapıp Türk pipo klubünün facebook sayfasında paylaştım. Bu konuda hayatımı değiştiren yorumu tabiî ki Sevgili Birol Salman ustam yaptı, orayı şöyle zımparala burayı böyle boya….sonunda ustamın atölyesinde buluştuk ve ilk önce ekmek tahtası kıvamlı tahtayı pipoya benzettik, bir sonraki buluşmamızda da gerçek bir pipo yaptık sıfırdan.

O gündür bu gündür Birol Salman ustamın öğretileri, yüreklendirmeleri, yol göstermeleri ile pipo yapmaya çalışıyorum.

Hobi olarak başladığım pipo bana çok şey kazandırdı. Öncelikli olarak koca yürekli adam Birol Salman Ustamı ve onun paha biçilemez dostluğunu, yaşama yeni bir bakış açısı ve bir çok pipo sever dost…….